Neúčelová hypotéka

Neúčelová hypotéka je taková, pro níž nemusíte dokládat účel čerpání peněžních prostředků. Jinak se často označuje také jako americká hypotéka. Jedná se vlastně o půjčku, kterou si zajistíte svou nemovitostí a do stavby nebo koupi bytu či domu peníze už nemusíte vůbec investovat. Neúčelové hypotéky se těší velké oblibě v zahraničí i u nás v Čechách. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody této neúčelové půjčky? Pro koho je vhodná?

neúčelová hypotékaU neúčelové hypotéky počítejte s tím, že nedosáhnete na tak výhodnou úrokovou sazbu jako u standardního hypotečního úvěru. Obzvlášť pokud neúčelovou půjčku spojíte ještě s tím, že nedoložíte svůj příjem. Pak není výjimečné úročení vyšší než třeba 6 %. Jestliže doložíte svůj příjem, banka vám pravděpodobně bez problémů půjčí (záleží ale i na tom, jak je vysoký a kolik vám je let, resp. jak dlouho můžete hypotéku splácet).

Splatnost neúčelové hypotéky

Neúčelová hypotéka může mít omezenou dobu splatnosti – třeba jen na 20 let. Díky tomu získáte i méně finančních prostředků. Ono beztak je nejdražší právě to bydlení. Pokud si chcete půjčit na auto a jako záruku dáte bance zástavní právo na vaši nemovitost, beztak vám bude stačit 300 nebo 500 tisíc maximálně. To, že vám banka neúčelově nepůjčí třeba 4 000 000 Kč většinou nepředstavuje velký problém. Nezapomeňte ale na to, že se nejedná o běžnou půjčku. I neúčelovou hypotéku můžete fixovat a případně ji i refinancovat s koncem fixace u jiné banky.

Komentáře uzavřeny

Poslední komentáře