Předčasné splacení hypotéky

Předčasné splacení hypotéky může představovat velký problém. Jestliže jste si sjednali v bance úvěr, jehož úrokovou sazbu jste zafixovali na určitou dobu, může se stát, že předčasné splacení zbývající částky nebude možné učinit dříve, než vám skončí fixace. I proto se doporučuje fixovat maximálně na 3 roky až 5 let, pokud vůbec. Během této doby se mohou podmínky na trhu i vaše možnosti výrazně změnit, tak abyste pak zbytečně nelitovali svého rozhodnutí.

jak předčasně splatit hypotékuPředčasné splacení hypotéky vám může vaši půjčku výrazně prodražit, většinou i postrádá smysl z ekonomického hlediska. Je zde totiž riziko poměrně vysokého penále ze strany banky, které se počítá procentem z nesplacené částky hypotečního úvěru. Může se tedy jednat o desítky až stovky tisíc korun, které zaplatíte navíc. Mnohem lepší je tedy počkat do skončení fixace a poté se rozhodnout se svou hypotékou něco udělat. Banky žádosti o předčasné splacení hypotéky většinou nijak nepaušalizují, ale přistupují ke všem klientům individuálně.

Počkejte na konec fixace

Jestliže máte sjednanou variabilní úrokovou sazbu, svůj úvěr se nemusíte bát předčasně splatit. Se situací ale nejprve seznamte banku a i sami si spočítejte, kolik zhruba ušetříte na úrocích. Jestliže vaše nemovitost vyžaduje další investice, je určitě lepší tyto peníze použít na ně než splatit jednu půjčku a okamžitě žádat o druhou. Obecně je předčasné splacení možné u každé banky, stejně jako mimořádné splátky nebo naopak navýšení hypotéky. Tyto úvěry jsou velmi variabilní a banky je tak přizpůsobují možnostem a požadavkům svých klientů.

Komentáře uzavřeny

Poslední komentáře