Úrokové sazby hypoték

U hypotečních úvěrů se můžeme setkat se dvěma základními typy úrokových sazeb. Jedná se o fixní a variabilní úročení. V dnešním článku se zaměříme na oba typy, které si tak postupně představíme. Mnoho lidí dnes preferuje fixní sazbu, jelikož s fixací na 3 roky či na 5 let dosáhnou na výhodnější úrok, který se jim tak nemění ze dne na den. Mají tedy i jistotu stejné výše splátek po určitou dobu.

úrokové sazby hypotékNevýhodou fixace je však to, že během ní nemůžete hýbat s hypotečním úvěrem. Není tedy možné měnit jeho podmínky – například zvýšit nebo snížit splátky, navýšit hypotéku, vložit mimořádnou splátku apod. Pro delší fixaci se tedy rozhodněte v momentě, kdy víte, že nebudete chtít v blízké době refinancovat.

Fixace na 3 nebo 5 let

Tříleté a pětileté fixace dnes banky nabízejí nejčastěji a jsou tedy i nejvýhodnější. Jejich srovnání mají většinou praktické zanesené v tabulce. Určitě se nevyplatí úvěr fixovat na 10 a více let. Je to dlouhá doba, během které se mohou rapidně změnit úrokové sazby a hrozilo by vám, že na úrocích zbytečně ztratíte mnoho peněz.

Variabilní úrokové sazby u hypoték

Variabilní úročení je stanoveno v závislosti na tržní úrokové sazbě PRIBOR. Aktualizuje se v denní, týdenní, měsíční nebo roční periodě. Označuje se také jako plovoucí úročení. Ačkoliv se tato sazba může aktuálně jevit jako výhodnější, v současné době je lepší počítat s tím, že úrok do budoucna vzroste a sazbu si zafixovat.

Komentáře uzavřeny

Poslední komentáře