Zástavní smlouva k nemovitosti

Jestliže chcete stavět dům nebo kupovat byt a na tuto činnost potřebujete půjčit peníze, neobejdete se bez zástavní smlouvy ke své nemovitosti. Tato smlouva se pojí se zástavním právem a slouží k zajištění pohledávky v případě, že ji dlužník nebude řádně splácet. Hypoteční úvěr bez zástavy prakticky nemáte šanci získat. S ohledem na to, jakou nemovitost zastavíte, se zvýší vaše šance na získání finančních prostředků. Jen málokterá banka však poskytuje 100 % hodnoty nemovitosti.

zástavní smlouva k nemovitostiSvůj hypoteční úvěr si můžete zajistit jednak nemovitostí, kterou stavíte či kupujete, tak i další nemovitostí ve vašem osobním vlastnictví nebo ve vlastnictví osoby, která je ochotna vám poskytnout toto zajištění. Při sjednání hypotéky se nejprve podepíše smlouva o úvěru, poté zástavní smlouva a návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí..

Co vše obsahuje zástavní smlouva

Zástavní smlouva se sepisuje dle občanského zákoníku. Obsahuje údaje o zástavci a zástavním věřiteli. Dále je potřeba podrobně specifikovat nemovitost, která se touto smlouvou zastavuje. V zástavní smlouvě je rovněž uvedeno, jak se má majitel o svou nemovitost starat, aby pro banku neztrácela hodnotu a byla v případě potřeby prodeje schopna. Na žádost banky musí například doložit potvrzení o úhradě poplatků finančnímu úřadu apod. Pokud tak neučiní, je v zástavní smlouvě obvykle definována pokuta.

4 Responses to Zástavní smlouva k nemovitosti

 • Lenka Broulíková říká:

  Dobrý den, prodáváme dům přes realitní kancelář a KB poskytla kupujícímu hypotéku. S námi, jako s prodávajícím chce KB sepsat zástavní právo smluvní na tento dům, prý jen na překlenovací dobu. Pořád to nemohu pochopit,proč máme zatím ještě náš dům dávat my v zástavu.Mohli byste mě prosím pomoci s vysvětlením? Děkuji moc. Broulíková.

  • admin říká:

   Dobrý den paní Broulíková. Hypoteční úvěr musí být vždy zajištěn zástavou nemovitosti. Zpravidla je zastavovanou nemovitostí ta nemovitost, která je předmětem koupě, ale není to podmínkou, jako zástavu může banka přijmout i jinou nemovitost nebo více nemovitostí odpovídající hodnoty. Ve vašem případě zřejmě kupující nedisponuje jinou nemovitostí, kterou by mohl použít pro zástavu, nicméně mohl by mít možnost použít pro zajištění úvěru například nemovitost z okruhu svých přátel nebo rodiny. Pokud tuto možnost nemá, informujte se u banky poskytující úvěr na celý proces zřízení zástavního práva. Banka může mít zástavní smlouvu od vás podepsanou s podmínkou, že návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí bude učiněn až poté, co na váš účet budou připsány prostředky za prodej nemovitosti. V každém případě ale máte právo odmítnout zástavu vaší nemovitosti, dokud jste jejími vlastníky. Způsob obstarání prostředků na koupi včetně případného zajištění úvěru je věcí kupujícího. Děkujeme za váš dotaz.

 • Lenka Broulíková říká:

  Děkuji mnohokrát za vysvětlení. Broulíková.

 • Pavel Bílý říká:

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat.Jak řešit koupi nemovitosti na kterou je zastavní právo exekutorské?
  Dům byl dan do drazby a nabízí se po cenou,než je dlužna cena.
  A jestli se vztshuji dluhy na kupujiciho,nebo se ho tyto dluhy které jsou na nemovitost nevztahují.
  Děkuji Pavel Bílý

Poslední komentáře